SLIM VAT1 - UWAŻAJ NA KOREKTY BŁĘDÓW NA FAKTURACH!


Photo by Joanna Kosinska on Unsplash

W listopadzie 2021 wydano dość ciekawą interpretację indywidualną dotyczącą nowych zasad rozliczania faktur korygujących in minus po stronie nabywcy – jej treści dowodzi, że z tymi zasadami mamy problem. I to poważny.


Ostatnio wiele czasu poświęcam regulacjom pakietu SLIM VAT, co wydaje się być mało popularne w dobie wielkich zmian podatkowych "Polskiego Ładu", które wszyscy musimy opanować do końca roku - niemniej jednak listopadowa interpretacja dotycząca sposobu podatkowego ujmowania korekt in minus po stronie nabywcy ponownie zwróciła moją uwagę w stronę stosunkowo nowych regulacji spod znaku Simple and Modern.


W interpretacji podkreślono, że w pewnych przypadkach „faktura korygująca błędy” może być przez nabywcę rozliczona w okresie otrzymania faktury: nastąpi to w sytuacji, gdy „pomyłka zostanie wykryta przez dostawcę, który bez konsultacji wystawi fakturę korygującą, a Wnioskodawca przyjmie taką fakturę korygującą bez sprzeciwu” – wtedy według organu należy przyjąć bowiem, że między stronami nastąpiło uzgodnienie warunków korekty.


Warto jednak zwrócić tu uwagę na jeden szczegół – organ w uzasadnieniu interpretacji wskazuje bowiem, że rozliczenie faktury korygującej błąd w okresie jej otrzymania może nastąpić w sytuacji wyjątkowej„gdy będzie ona związana z przyczyną, która wystąpiła już po dokonaniu dostawy, co nie wymagałoby korygowania odliczenia „wstecz" w związku z wystąpieniem przesłanek określonych w art. 88 ustawy”.

 


Można w tym miejscu postawić pytanie pierwsze – czy taka sytuacja to zasada czy raczej wyjątek w relacjach biznesowych? Przywołany fragment uzasadnienia interpretacji wskazuje bowiem, że do faktur korygujących błędy mające swą przyczynę „u źródła” transakcji co do zasady nie stosujemy art. 29a ust. 13 i 14 oraz art. 86 ust. 19a VATU (w praktyce od tej zasady mogą wystąpić wyjątki * ) - w przypadku zatem, gdy faktura pierwotna od samego początku zawiera dane niezgodne z rzeczywistością (a takie przypadki błędów na fakturach występują najczęściej), nabywca zobowiązany będzie do skorygowania "wstecz" VAT naliczonego, który odliczył z błędnej faktury.

 


Wystarczy więc chwila nieuwagi, żeby wnioski omawianej interpretacji zrozumieć opacznie – i popełnić wiele błędów w rozliczeniach VAT!

 


Po lekturze interpretacji nasuwa się od razu pytanie drugie – czy w przypadku korygowania błędu na fakturze (innego niż błąd w kwocie podatku, który został omyłkowo zawyżony) rozsądnym jest uzależnianie skutków podatkowych korekty od jakichkolwiek następczych uzgodnień między kontrahentami? Czy zazwyczaj np. poprawa błędu na fakturze polegającego na „zawyżeniu ilości bądź zawyżeniu ceny jednostkowej” stanowi upust/rabat, zwrot towaru/opakowania lub zwrot całości/części przedpłaty? Sama treść interpretacji wskazuje, że określając "wyjątkowe" zasady ujmowania korekt in minus w okresie otrzymania faktury organ nie odwołuje się wprost do zasad wynikających z art. 29 ust. 13-14 oraz art. 86 ust. 19a VAT (bo zasady te nie mogą tu znaleźć zastosowania), nie nawiązuje też go ogólnych zasad podatkowego ujmowania korekt - kreowane są tutaj natomiast nowe reguły rozliczeniowe oparte wyłącznie na sformułowaniach zawartych w ministerialnych objaśnieniach podatkowych, które logicznie nie wynikają z obowiązujących przepisów i zasad ogólnych.

 


Wniosek jest jeden: przepisy o nowych zasadach korekt in minus są dziurawe, objaśnienia podatkowe – całkowicie nieintuicyjne, zaś kolejne interpretacje , które na pozór wydają się jasne, jedynie bardziej komplikują schemat rozliczeniowy. 


Trzeba uważać!

 

* chodzi tu o przypadki, gdy błąd pociąga za sobą "rzeczywistą czynność opodatkowaną" - można wskazać przykładowo na faktury zaliczkowe wystawiane omyłkowo w sytuacjach gdy nie dochodzi do sprzedaży. Jeżeli za fakturą nie pójdzie płatność - nabywca od początku nie ma prawa do odliczenia, więc ew. odliczenie VAT naliczonego w związku z późniejszą korektą faktury pierwotnej musi rozliczyć "u źródła". Jeżeli jednak nabywca też się pomyli i zapłaci nienależną zaliczkę, można bronić tezy o konieczności odniesienia się wówczas do nowych zasad korekt wprowadzonych w ramach SLIM VAT1 (tj. korekta VAT naliczonego powinna nastąpić w okresie spełnienia uzgodnień między sprzedawcą a nabywcą co do korekty).


 Z całością interpretacji możesz zapoznać się poniżej:

Int. indyw. Dyrektora KIS z dn. 23.11.2021, zn. 0113-KDIPT1-1.4012.598.2021.2.AK


#praktycznieopodatkach

Przedstawione powyżej stanowiska oraz opinie autora tekstu nie stanowią opinii podatkowej, porady podatkowej lub prawnej ani wyjaśnień podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 377 z późn. zm.).

Komentarze

  1. Trzymajcie namiary - https://www.tarbonus.pl/produkt/szkolenie-okresowe-bhp-pracownikow-zatrudnionych-na-stanowiskach-robotniczych/ Trochę z innej beczki, ale czy szkolenia okresowe na stanowiskach robotniczych u nich mają sens? A może macie inne miejsce do porównania?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz